Chirii studenți 2026 — buget pe orașe: garsonieră vs 2 camere împărțit

Buget practic pentru sezonul septembrie 2026: mediane pe orașe (garsonieră / 2 / 3 camere), când semnezi, costuri de intrare (avans + garanție + comision) și când merită 2 camere împărțite.
Renzi
Publicat la 3 septembrie 2026
5 min. timp de lectură
Răspuns direct: Pentru sezonul septembrie 2026, bugetul realist de student pe piața privată se ancorează pe mediane de chirii cerute (mai 2026) publicate de FriendsInUni (11 august 2026): garsonieră ~300–400 € în hub-urile universitare, 2 camere ~429–583 €. 2 camere împărțite pot ieși mai ieftin pe persoană decât o garsonieră solo (ex. București: 583 € / 2 ≈ 291,5 € vs 395 € solo — economie ~100 €/lună). Caută din august; în septembrie–octombrie cererea crește. La semnare, rezervă adesea ~3× chiria (prima lună + garanție + comision). Indicele INS +43,78% din aprilie e în principal despre chirii de stat via HG, nu despre anunțurile private.
Dacă ești student (sau părinte) și alegi între garsonieră solo și apartament de 2 camere împărțit, ai nevoie de cifre atribuite, nu de „rate cards” inventate. Mai jos: tabel pe orașe, costuri de intrare, calendar august–octombrie, întreținere de iarnă și legătura cu contractul / C168 — pe scurt, fără a inventa statute sau prețuri.
Pentru context de sezon și profil proprietar, vezi: septembrie vs august — negociere · piața chiriilor august 2026 — sezon studenți · ghid închiriere către studenți · co-living tineri · garant personal în contract.
1. Tabel buget 2026 — mediane cerute pe oraș (FriendsInUni)
Sursa principală pentru tabel: FriendsInUni — „Cât costă chiria de student în 2026” (11 august 2026), care citează mediane de chirii cerute din mai 2026 (euro/lună). Acestea sunt prețuri de anunț, nu tranzacții notariale și nu un plafon legal.
| Oraș | Garsonieră | 2 camere | 3 camere |
|---|---|---|---|
| București | 395 € | 583 € | 846 € |
| Cluj-Napoca | 400 € | 550 € | 700 € |
| Brașov | 350 € | 500 € | 650 € |
| Timișoara | 300 € | 429 € | 500 € |
| Iași | 340 € | 430 € | 520 € |
Cum citești tabelul:
- Garsonieră = scenariu „locuiesc singur / cuplu fără cameră separată”.
- 2 camere = scenariu clasic de împărțit între doi colegi (sau cuplu + birou).
- 3 camere = relevant pentru grupuri de 3 sau co-living ușor — vezi și co-living.
Context național și actualizare de vară (nu înlocuiește tabelul)
- Storia / agregate tip media națională: ~531 € în iunie 2026 (medie de tip Storia, citată în același ecosistem de presă / FriendsInUni) — e un indicator de nivel, nu prețul tău pe cartier.
- Început de august 2026 (AGERPRES, 4 august 2026) — chirii cerute pentru 2 camere: ~593 € București · ~560 € Cluj · ~450 € Iași. Observă că sunt cereri de anunț din august, pe lângă medianele din mai din tabel; folosește-le ca bandă de verificare, nu ca listă de prețuri fixe.
Atenție INS: creșterea de +43,78% raportată pentru aprilie 2026 la chirii este, în mare, efectul ajustărilor pe chirii publice / de stat (HG), nu un salt echivalent pe piața privată din anunțuri. Pentru bugetul de student, anunțurile pe oraș (FriendsInUni / Storia) sunt ancora practică — același caveat ca în articolele sibling despre INS vs piața liberă.
2. Garsonieră solo vs 2 camere împărțite — matematica pe persoană
Exemplu București (doar cifre din sursă)
| Scenariu | Chirie lunară (mediană mai 2026) | Pe persoană |
|---|---|---|
| Garsonieră solo | 395 € | 395 € |
| 2 camere ÷ 2 | 583 € | ~291,5 € |
| Diferență | — | ~100 €/lună economie la împărțit |
Economia de ~100 €/lună pe persoană (București) e înainte de:
- întreținere / utilități (vezi banda de iarnă mai jos);
- costuri de intrare (adesea ~3× chiria);
- uzură, reguli de casă, risc că un coleg pleacă mid-an.
Când merită garsoniera
- ai nevoie de liniște / program de noapte (job + facultate);
- nu găsești coleg de încredere sau contractul pe 2 camere e rigid (un singur titular);
- diferența pe persoană e mică în orașul tău (ex. Iași: 430 € / 2 = 215 € vs garsonieră 340 € — încă economie, dar trade-off-ul de spațiu e altul).
Când merită 2 camere împărțite
- economisești clar pe chiria de bază (tip București / Cluj);
- amândoi semnați clar (sau există garant părinte);
- acceptați reguli de conviviență (facturi, oaspeți, curățenie) — model apropiat de co-living, dar pe un singur contract de grup.
3. Costuri de intrare: ce plătești în ziua semnării
În sezonul studențesc, proprietarii și agențiile cer frecvent un pachet de tip ~3× chiria lunară:
- Prima lună (sau avans contabilizat ca chirie);
- Garanție / depozit (de obicei 1 lună; uneori mai mult dacă e mobilat premium);
- Comision agenție (dacă treci prin intermediar — clarifică cine plătește: chiriaș, proprietar sau împărțit).
Exemplu orientativ (București, garsonieră 395 €): 3 × 395 ≈ 1.185 € cash-out la semnare, înainte de mutare și materiale. Pentru 2 camere 583 € împărțite, totalul de intrare e pe contract, apoi se împarte — dar banca / cash-ul trebuie să existe în ziua semnării, nu „luna viitoare”.
Checklist scurt la semnare:
- contract scris, cu scadență, garanție, inventar;
- cine e garantul (părinte);
- înregistrare la ANAF (C168 / OPANAF — proprietarul are obligația de înregistrare în termenul fiscal; pentru chiriaș, contractul înregistrat e și titlu executoriu pe chirie, în logica Codului civil privind locațiunea);
- poze + proces-verbal de predare.
Detalii de sezon și clauze tipice: ghid proprietar → studenți.
4. Calendar: august vs septembrie–octombrie
Conform Business24 (12 iulie 2026, Georgian Marcu):
- începe căutarea din august — mai mult stoc, mai multă negociere;
- septembrie–octombrie = vârf de cerere (admitere + mutări + „ultimul moment”);
- early search ≈ preț mai bun + mai multe opțiuni.
| Fereastră | Ce se întâmplă | Recomandare student |
|---|---|---|
| August | Listări noi, vizionări serioase | Semnează dacă oferta e corectă față de medianele pe oraș |
| 1–20 septembrie | Competiție maximă pe garsoniere / 2 camere lângă campus | Decizi rapid; verifică comision + garanție înainte de drum |
| După ~15 octombrie | Cererea studențească scade | Uneori apar ajustări de preț pe anunțurile rămase — nu e garantat |
Piața de august, pe larg: sezon studenți august 2026.
5. Întreținere și utilități — banda de iarnă (nu uita bugetul)
Chiria din anunț nu include tot. Capital (14 martie 2026) indica benzi orientative de întreținere iarnă:
- garsonieră: ~350–450 lei/lună;
- 2 camere: ~550–800 lei/lună.
La 2 camere împărțite, împarți și aceste costuri — dar iarna poate anula o parte din economia de ~100 € dacă încălzirea e pe sistem centralizat greu de controlat. Cere proprietarului medii pe ultimele 3 luni de iarnă, nu „e ieftin”.
6. Cămin vs piața privată
Forbes (ianuarie 2026): ~108.000 locuri de cămin vs ~540.000 studenți. Diferența explică de ce sezonul privat (garsonieră / 2 camere / co-living) e plin în august–octombrie: majoritatea nu încap în cămine. Dacă prinzi cămin, costul e de obicei mai mic; dacă nu, folosește tabelul de mai sus ca buget de rezervă — nu aștepta „minunea” din octombrie fără plan B.
7. Contract, Cod civil locațiune și C168 (pe scurt)
Raportul de închiriere e guvernat de Codul civil — locațiunea (obligații de plată, folosință, garanții convenționale). Înregistrarea fiscală a contractului se face în logica C168 / OPANAF (termen și formalități pe care le detaliază ghidurile ANAF sibling). Nu inventăm aici articole de amendă sau texte de lege — pentru operațional:
Dacă ești proprietar cu mai multe contracte pe sezon, un registru clar de scadențe / chitanțe (inclusiv într-o aplicație ca Renzi) reduce haosul din septembrie, când semnezi 2–3 contracte pe săptămână.
8. Mini-plan de buget pe 30 de zile (student)
- Alege orașul + scenariul (solo vs împărțit) folosind tabelul FriendsInUni.
- Rezervă cash de intrare ≈ 3 × chiria țintă.
- Adaugă bandă de iarnă (350–450 lei / 550–800 lei) în bugetul lunar.
- Caută din august; în septembrie filtrează agresiv pe comision + stare + distanță campus.
- Semnează doar cu inventar + garant clar — vezi ghidurile linkuite mai sus.
Pe scurt: folosește medianele pe oraș ca ancoră, calculează pe persoană (nu doar chiria totală), rezervă ~3× la semnare și nu confunda indicele INS de aprilie cu prețul din anunțul de pe Storia. Dacă ești deja pe teren în septembrie, decide rapid pe oferte din banda din tabel — stocul bun se mută întâi.
Surse citate explicit (nu inventăm alte cifre)
- FriendsInUni — „Cât costă chiria de student în 2026” (11 august 2026): mediane mai 2026 pe orașe; media tip Storia ~531 € iunie 2026; context AGERPRES 4 august 2026 (2 camere cerute).
- Business24 — 12 iulie 2026 (Georgian Marcu): căutare din august; vârf sept–oct.
- Forbes — ianuarie 2026: ~108k locuri cămin vs ~540k studenți.
- Capital — 14 martie 2026: benzi întreținere iarnă 350–450 lei (garsonieră) / 550–800 lei (2 camere).
- Caveat INS aprilie 2026 (+43,78%): chirii publice/stat via HG, nu echivalent piață privată.
Întrebări frecvente
Cât costă o garsonieră de student în București / Cluj 2026?
Conform medianelor de chirii cerute din mai 2026, citate de FriendsInUni (11 august 2026), o garsonieră se situează în jurul a 395 €/lună în București și 400 €/lună în Cluj-Napoca. Sunt mediane de anunțuri, nu prețuri obligatorii — cartierul, starea și utilitățile mută oferta.
Merită 2 camere împărțite vs garsonieră?
În București, exemplul cu mediana de 583 € pentru 2 camere împărțită la doi (~291,5 €/persoană) față de 395 € pentru garsonieră solo arată o economie de ordinul a ~100 €/lună pe persoană — înainte de utilități și întreținere. Calculează și costul de intrare (adesea ~3× chiria) și regulile de conviviență.
Când se caută chiria de student (august vs septembrie)?
Business24 (12 iulie 2026, Georgian Marcu) recomandă să începi căutarea încă din august: în septembrie–octombrie cererea explodează, iar alegerea și spațiul de negociere scad. Early search = de obicei preț mai bun și mai multe opțiuni.
Ce plătești în ziua semnării (avans, garanție, comision)?
În practică, la semnare se cer frecvent prima lună + depozit (garanție) + eventual comision de agenție — un pachet care poate ajunge la ~3× chiria lunară. Clarifică în scris ce este avans, ce este garanție și cine plătește comisionul.
Scad chiriile după 15 octombrie?
După startul anului universitar, cererea studențească se rărește; proprietățile rămase pe listă au tendința să se ajusteze în jos sau să aștepte mai mult. Nu e o «lege», ci dinamica tipică de sezon — vezi și ghidul pentru proprietari despre calendarul studentesc.
Cum e cu căminul vs piața privată?
Forbes (ianuarie 2026) estima ~108.000 locuri de cămin față de ~540.000 studenți — deci majoritatea trebuie să se orienteze pe piața privată (garsonieră, 2 camere împărțite sau co-living). Căminul e mai ieftin când prinzi loc, dar stocul e limitat.
Ce înseamnă creșterea INS de +43,78% la chirii din aprilie?
Spike-ul INS din aprilie 2026 reflectă în principal chirii publice/de stat ajustate prin HG, nu un salt echivalent pe piața privată din anunțuri. Pentru bugetul de student, folosește mediane Storia / anunțuri pe oraș, nu indicele agregat INS ca preț de listă.